Ženy v energetice #2 Ludmila Vozdecká

19
Prosinec
2023
Ženy v energetice
Sdílet na

Jsme zpátky s druhým dílem seriálu, který mapuje osobní i profesní cesty žen, jež formují tvář současné energetiky. Naše série Ženy v energetice přináší příběhy plné nadšení, odhodlání a odbornosti těch, které pracují na různých pozicích ve skupině TEDOM. Jak vypadá pracovní den žen v Tedomu? Koho považují za své vzory? Setkaly se někdy s nějakými pracovními překážkami kvůli svému pohlaví? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v našich rozhovorech.

Jako druhá se nám představí Ludmila Vozdecká.

Ahoj, na začátek rozehřívací otázka. Jaká je tvoje pozice v Tedomu?

Jsem manažerka týmu pro udržitelnou energetiku TEDOM energie.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Každý den je jiný. Spolu s týmem vyvíjíme a dokončujeme produkty tak, aby byly uchopitelné pro obchodní síť a naše klienty. Pro určení vhodného produktu sledujeme aktuální i blížící se legislativní požadavky, které se týkají našich zákazníků, reflektujeme potřeby trhu a komunikujeme s poskytovateli dotační podpory.

Následně provádíme rešerši trhu, abychom znali ceny, konkurenceschopnost, a je-li to třeba, našli vhodného partnera pro náš produkt.. Nejdůležitější je pro nás kvalita dodané služby. Abychom ji dokázali vyhodnotit, musíme se setkat se spoustou společností, které nám prezentují svá řešení. Poté nám vystaví vzorové nabídky, u kterých hodnotíme různá kritéria dle typu produktu.

Komunikujeme s partnery a společně skládáme procesy nových produktů vycházejících z parametrů ESG. Jako příklad bych mohla uvést MEK (Místní energetická koncepce), ale ve volném čase připravujeme také další produkty. Ruku v ruce s tím připravujeme školení, workshopy, prezentace.

Jezdíme na konference typu Green Deal a workshopy např. s:

Účastníme se zasedání mikroregionů, místních akčních skupin a plánujeme rozšíření o zasedání představenstev velkých podniků. A v neposlední řadě realizujeme pravidelné porady a školení na podporu prodeje. Po nocích a o víkendech vše ladíme do krásy s marketingovým oddělením.

Každý den je jiný, ale jedna věc je spojuje. Všechny jsou hrozně krátké 😊

Co jsi dělala předtím, než jsi nastoupila do Tedomu?

Před tím, než jsem nastoupila do Tedomu, jsem rok pracovala u energetické konzultační společnosti jako obchodní manažer. Mými klienty byly velké podniky nad 250 zaměstnanců, developerské společnosti, korporáty, nemovitostní investiční fondy, banky a další. Měla jsem možnost iniciovat produkty typu smart grid nebo ESG a podílet se na jejich vývoji a implementaci na trh.

Mé hlavní produkty byly Projektová příprava FVE, ESG a energetický management. S těmito produkty jsem byla 2x za rok vyhodnocena zaměstnancem kvartálu a překročila jsem roční plány prodeje o 62%. Díky tomu vím jistě, že je po energetickém poradenství a konzultačním způsobu prodeje na trhu obrovská poptávka a jen malá konkurence. Díky ESG bude v budoucích letech obojího dostatek. Poptávky i rostoucí konkurence. Proto je kromě kvality důležitá také rychlost.

Proč zrovna energetika?

Obor mi byl blízký. Ve státní sféře jsem v tomto oboru pracovala už před deseti lety. Znova se to stalo úplnou náhodou. Můj druhý syn měl nastoupit do školky a já měla mít na práci najednou pět dnů v týdnu namísto tří. Po deseti letech a mnoha zdolaných výzvách v úvěrovém a investičním poradenství jsem najednou cítila, že mi ten obor nemá co nového nabídnout. A tím pádem ani já jemu. Žádný drive, žádné překvapení, žádná nová výzva. Ego sice trochu bojovalo, protože je příjemné být v něčem dobrý a lajnovat procesy řešení případů přímo poskytovatelům. Peněženka byla taky proti, protože dostávat pohádkové odměny není k zahození. Nicméně bez nové výzvy by to byla nuda. Chci, aby mě každý den mě bavil a byl boží. Protože nikdy nevíš, který je ten poslední.

Porozhlédla jsem se tedy po trhu práce, zadala můj poměrně náročný filtr, a objevila jen tři pozice. Na všechny tři jsem zareagovala a na všechny mě následně přijali. Energetika měla být až jako poslední volba protože jsem pozici přijala až s tříměsíčním odkladem. Nicméně mi obratem volali a přemluvili k nástupu jako první v řadě. Tak jsem vlastně tady. Velmi krátce po nástupu jsem se ujistila, že je energetika velmi zajímavý obor. Především kvůli své dynamičnosti. Neustále vzděláváme jak sebe, tak naše klienty v tom, jak nejlíp k řešení energetiky přistoupit. Tento aspekt mě baví nejvíc. Navíc má energetika obrovský přesah do ekologie, a mně osobně záleží na tom, jakou planetu zanecháme našim dětem. Říkám si, že jestli můžu něco udělat, tak vlastně musím.

Jaká oblast energetiky je pro tebe nejzajímavější?

Jednoznačně udržitelná energetika, konkrétně její transformace vedoucí k dekarbonizaci a všechny prvky s tímto tématem spojené. Uhlíková stopa, decentralizace, obnovitelné zdroje, SVR, Flexibilita, ESG…

Kde čerpáš informace a jaké zdroje bys doporučila sledovat?

Poslouchám podcasty, účastním se webinářů a konferencí, a po nocích čtu energetické koncepce státu. Nejvíce informací čerpám na LinkedInu, kde si můžete skvěle vyfiltrovat témata, která vás zajímají. Různé organizace se předhánějí ve vysvětlování těchto témat. A protože mě nejvíce zajímá komplexnost, potřebuji témat sledovat několik:

Ženy v energetice #2 Ludmila Vozdecká
Potkala ses se v práci v energetice s nějakými překážkami, kvůli tomu, že jsi žena?

Ano, ale zjistila jsem, že není nic lepšího než moment překvapení. Ten totiž vede k tomu, že z překážky se najednou může stát výhoda.

Jaké benefity naopak pro sebe vidíš v této oblasti jako žena v energetice?

Zase moment překvapení. Začátek zní asi jako “Co nám tu děvče chceš vyprávět, nám chlapům z oboru…“ a závěr zase jako „WOW, to přesně potřebujeme, to jsme nevěděli a konečně nám na to někdo odpověděl…“. To se ale stane jedině, když člověk neustále maká na tom, aby byl v obraze. To je náročné a přiznám se, že aktuálně to ani já nestíhám podle svých představ.

Na který projekt nebo podařený úkol jsi hrdá a ráda na něj vzpomínáš?

Za předchozí rok se událo hodně věcí, které mi dělají radost. Stabilizace pracovního prostředí i procesů, téměř se vytratila fluktuace, získala jsem klienty, které se můj předchozí zaměstnavatel snažil získat několik let a nedařilo se mu to. Ale nebyla jsem na to sama. S pokorou a pomocí celého týmu jsme v rámci jednoho roku zdvojnásobili zisky a dali život několika produktům. Také jsme se dostali ke klientům, ke kterým se dříve firmě nedařilo dostat. Z čeho mám ale největší radost je skutečnost, že mohu stavět základy principů udržitelné energetiky také tady v Tedomu. S týmem, kterému věřím a jehož práce si velmi vážím, ve firmě, které věřím.

Týme DĚKUJU!

Kdo je tvůj vzor?

Nemám konkrétní vzor. Ale vždy si velmi vážím osob, ke kterým mohu vzhlížet pro jejich nadšení, píli, hodnoty, dobrosrdečnost a integritu. Osob, kteří přes svůj každodenní zápřah a dosažené úspěchy nepřestávají býti kvalitními lidmi.

Co bys vzkázala ženám, které chtějí do energetiky vstoupit?

Ženy v energetice jsou stále nedostatkové zboží. Není jich nikdy dost 😊

Jaké dovednosti a znalosti považuješ za důležité pro ženy v energetice?

To je hrozně těžká otázka. Znám několik žen, které jsou mnohem více technicky založené, než muži. Já mezi ně nepatřím, ale zároveň vidím, jak je důležité v tomto odvětví důležité EQ. A chuť se stále učit něco nového, protože energetika je velmi dynamická a příštích 10 let určitě bude.

Poslední sadu otázek namixovala samotná značka TEDOM.

Co se ti vybaví při vyslovení těchto pěti slov?

T – Trend: Nic mě nenapadá, asi to co má aktuálně nejlepší marketing a PR.

E – Energie: Energie – rozhoduje úplně o všem i v životě.

D – Domov: Bezpečný přístav, láska, štěstí.

O – Opora: Rodina, přátelé.

M – Muzika: Skvělý nástroj pro jedno z nejdůležitějších umění – JEN TAK BÝT TADY A TEĎ 😊

Díky za rozhovor 🙂

Předchozí díl naleznete na odkazu níže:

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti