Ženy v energetice #4 Aneta Malatová

08
Březen
2024
Ženy v energetice
Sdílet na

Čtvrtý díl seriálu, který mapuje osobní i profesní cesty žen, jež formují tvář současné energetiky, je tady. Série Ženy v energetice přináší příběhy našich kolegyň, které pracují na různých pozicích ve skupině TEDOM. Jak vypadá pracovní den žen v Tedomu? Koho považují za své vzory? Setkaly se někdy s nějakými pracovními překážkami kvůli svému pohlaví? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v našich rozhovorech

Jako čtvrtá se nám představí Aneta Malatová.

Ahoj, na začátek rozehřívací otázka. Jaká je tvoje pozice v Tedomu?

Pracuji na pozici manažerky oddělení změny dodavatele.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Každý můj pracovní den je jiný. Vždycky jsou tam nějaké rutinní práce, ale každý den se snažím konzultovat s kolegyněmi celý proces změny dodavatele. Vymýšlíme různé zlepšováky, které by nám pomohly v chybovosti nebo ušetřily čas.

Co jsi dělala předtím, než jsi nastoupila do Tedomu?

Do Tedomu jsem nastoupila hned po maturitě, takže je to moje první práce na plný úvazek.

Proč zrovna energetika?

K energetice jsem se dostala náhodou, ale hrozně mě to chytlo. Možná je to tím, že od mala hraju fotbal, tudíž je pro mě práce s energií blízká. 😊

Ženy v energetice #6 Aneta Malatová
Jaká oblast energetiky je pro tebe nejzajímavější?

Oblíbenou oblast nemám. Energetika je celkově velmi obsáhlá a často dochází k legislativním změnám, tak se snažím naplno věnovat našemu oddělení změny dodavatele. Poslední dobou se snažím získávat informace z oblasti obnovitelných zdrojů, jelikož je to teď velké téma a myslím si, že nás jen tak neopustí.

Kde čerpáš informace a jaké zdroje bys doporučila sledovat?

Informace čerpám hlavně z podcastů o energetice, na stránkách ERÚ a TZB-info.

Z podcastů bych doporučila „Pod proudem“.

Potkala ses se v práci v energetice s nějakými překážkami, kvůli tomu, že jsi žena?

V energetice pracuji teprve třetím rokem, takže jsem se s žádnými překážkami kvůli tomu, že jsem žena nesetkala. Možná je to také proto, že v Tedomu máme skvělý kolektiv a ženy tu určitě nejsou nějak podceňované.

Ženy v energetice #6 Aneta Malatová
Jaké benefity naopak pro sebe vidíš v této oblasti jako žena v energetice?

Velkým benefitem je určitě to, že je tato oblast velmi obsáhlá a myslím si, že každý si dokáže najít tu svoji, která by ho zajímala.

Na který projekt nebo podařený úkol jsi hrdá a ráda na něj vzpomínáš?

Hrdá jsem celkově na moji dosavadní pracovní kariéru, i když není úplně dlouhá. Ve firmě jsem začínala pracovat jako asistentka, která chodila na poštu a starala se o archivaci smluv. Díky příležitosti, která se naskytla asi po půl roce, jsem se dokázala vypracovat na pozici manažerky oddělení. Dokázala jsem se na této pozici udržet, i když mně někteří ve firmě nevěřili.

Kdo je tvůj vzor?

Velkým vzorem jsou pro mě rodiče. Myslím si, že hlavně kvůli nim jsem tak ambiciózní. Jak v práci, tak ve sportu. Od mala mě podporovali ve všem, co jsem dělala. Věřili v mnou stanovené cíle možná ještě víc než já. Bez nich bych toho, tedy hlavně ve sportu, tolik nedokázala. Až budu mít děti, určitě mám dobrý příklad v mých rodičích, jak je správně vychovávat a podporovat je v čemkoli, co si vymyslí.

Co bys vzkázala ženám, které chtějí do energetiky vstoupit?

Aby se nebály do energetiky vstoupit. Rozhodně se není čeho bát. Jak už jsem zmínila, energetika je obsáhlá a každý si v ní najde to své. Žen v energetice není mnoho a my, co v ní už pracujeme, budeme moc rády, když nás bude více.

Poslední sadu otázek namixovala samotná značka TEDOM.

Co se ti vybaví při vyslovení těchto pěti slov?

T – Trend: móda

E – Energie: sport, práce

D – Domov: rodina, podpora, láska

O – Opora: rodina, přátelé

M – Muzika: relaxace

Díky za rozhovor 🙂

Předchozí díly naleznete na odkazech níže:

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti