Ženy v energetice #5: Michaela Semorádová Pithartová

26
Duben
2024
Ženy v energetice
Sdílet na

Máme pro vás pátý díl seriálu, který mapuje osobní i profesní cesty žen současné energetiky. Série Ženy v energetice přináší příběhy našich kolegyň, které pracují na různých pozicích ve skupině TEDOM.

Dnes vás seznámíme s Michaelou Semorádovou Pithartovou, která u nás působí jako asistentka manažera v Pardubicích.

Jak vypadá její pracovní den? Proč si myslí, že být ženou v energetice je výhoda? A co by ostatním ženám vzkázala?

To se dozvíte v rozhovoru.

Ahoj, na začátek rozehřívací otázka. Jaká je tvoje pozice v Tedomu?

Oficiálně nebo neoficiálně? 🙂 Moje pozice je asistentka manažera. Mimo běžné asistentské práce v Tedomu plánuji a organizuji firemní akce.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Můj běžný den zahrnuje spoustu různorodých úkolů a aktivit. Většinou chodím do kanceláře jako první. Zkontroluju si e-maily, vytisknu denní reporty, případně připravím dokumenty pro obchodní zástupce nebo manažera. Přečtu si životopisy uchazečů o zaměstnání. Po dohodě s manažerem vybrané uchazeče pozvu na pracovní pohovor.

Pokud se blíží plánovaná firemní akce, zařizují vše, co je s ní spojené – od rezervace prostorů přes ubytování až po program. Na začátku dubna proběhl Sales meeting, který máme po každém čtvrtletí. Tam se zhodnotí výsledky jednotlivých poboček, představí se případné novinky a vyhodnotí se nejlepší obchodníci a pobočka za dané čtvrtletí.

Teď už pomalu plánuji naši tradiční letní akci Summer games. Po té nás čeká podzimní TEDOM párty na Mallorce pro naše nejlepší obchodní zástupce. A v prosinci ještě vánoční večírek.

Co jsi dělala předtím, než jsi nastoupila do Tedomu?

Jako asistentka pracuji už od roku 2012. Předtím jsem studovala vysokou školu s ekonomickým zaměřením a brigádně při studiu jsem pracovala v eventové a marketingové agentuře.

Jaká oblast energetiky je pro tebe nejzajímavější?

Nemám vyhraněnou konkrétní oblast, všude jsou nějaké výhody a nevýhody. Pro mě je nejzajímavější naše komplexnost, kterou můžeme zákazníkům nabídnout.

Kde čerpáš informace a jaké zdroje bys doporučila sledovat?

Moje práce je zaměřená na jiné oblasti než přímo energetika, ale snažím se být v obraze. Nejvíce sleduji náš web a sociální sítě, hlavně LinkedIn. Pokud mě něco zajímá podrobněji, většinou se zeptám přímo našich obchodníků nebo manažera.

Ale co bych doporučila ostatním, co se týče energetiky, je: Snažte se sledovat aktuální situaci na trhu s energiemi. Nečerpejte informace jen u svého dodavatele, ale i u konkurence. A nedržte se desítky let jednoho dodavatele, to zpravidla nebývá nejlepší možnost.

Potkala ses při práci v energetice s nějakými překážkami kvůli tomu, že jsi žena?

Můžu s klidem říci, že během své práce v energetice jsem se nesetkala s žádnými překážkami kvůli tomu, že jsem žena. Naopak to vnímám jako výhodu.

Je důležité, aby organizace nejen v energetice aktivně pracovaly na vytváření prostředí, které podporuje rovné příležitosti pro všechny bez ohledu na pohlaví. U nás v Tedomu to tak je. Myslím, že se podpora rovného pracovního prostředí v dnešní době rozšiřuje.

Na který projekt nebo podařený úkol jsi hrdá a ráda na něj vzpomínáš?

Jsem hrdá na svou práci při organizaci firemních akcí. I když jim věnuji spoustu práce a nervů. Každá akce musí vždy dopadnout do detailu podle plánu, jiná možnost není.

Ale to, co mě naplňuje nejvíc, jsou ohlasy a pozitivní reakce od našich zaměstnanců po skončení akce. Vidět, jak si ji užívají. To, že ocení veškerou péči a přípravu, je pro mě nedocenitelné.

Kdo je tvůj vzor?

Vzor nemám, spíš inspirativní osobnosti v oblastech, které mě zajímají. Snažím se být sama sebou.

Co bys vzkázala ženám, které chtějí do energetiky vstoupit?

Ženám, které chtějí vstoupit do energetiky, bych ráda řekla, že jejich přítomnost a přínos jsou nepostradatelné. I když v energetice historicky dominovali muži, naše perspektiva, kreativita a schopnosti jsou neocenitelné.

Nebojte se prosazovat ve svém odvětví a hledat příležitosti pro růst a rozvoj. Buďte odvážné a důvěřujte svým schopnostem.

Jaké dovednosti a znalosti považuješ za důležité pro ženu v energetice? 

Mezi základní dovednosti určitě patří komunikace a týmová spolupráce, cílevědomost, empatie. Motivace neustále se vzdělávat a udržovat krok s dynamickým vývojem energetiky. Za mě je taky důležitá, nejen v profesním, ale i soukromém životě, loajalita, pokora a úcta k ostatním.

Chtěla bys ještě něco dodat na závěr? 

Ráda bych poděkovala za příležitost. Obvykle nejsem typ člověka, který by sdílel své názory, myšlenky nebo informace o sobě třeba na sociálních sítích. Proto jsem velmi vděčná za možnost vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet si zas něco nového.


Poslední sadu otázek namixovala samotná značka TEDOM.

Co se ti vybaví při vyslovení těchto pěti slov?

T – Trend: Jsem žena, jako první mě napadl módní trend. 🙂

E – Energie: TEDOM

D – Domov: Místo kde se cítím dobře a kam se ráda vracím.

O – Opora: Rodina a přátelé.

M – Muzika: Relax.

Seznamte se s našimi dalšími ženami v energetice:

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti