Měsíční fixace: co to znamená?

18
Leden
2024
Energetika
Sdílet na

Nejoblíbenějším produktem zákazníků TEDOM energie je bezpochyby “Jistota na měsíc”. Jedná se o měsíční fixaci cen energií. Zajímá vás, jak se počítá cena měsíční fixace? Přečtěte si v našem článku!

Možná jste se s tímto produktem setkali na sociálních sítích nebo na webu, ale nevíte, co to přesně měsíční fixace znamenají. Pojďme se na tento tarif společně podívat.

Co je to měsíční fixace energií?

Možná bychom měli nejdřív začít tím, co měsíční fixace není. Měsíční fixace není spot.

Spotový trh s energiemi je trh, kde se energie kupuje a prodává den před samotnou dodávkou. Měsíční fixace cen energie nabízí předvídatelnost v tom, že zákazníci znají cenu energií měsíc dopředu, což je zvláště užitečné pro lepší plánování výdajů. Ačkoliv se měsíční fixace a spotový trh mohou chovat podobně z hlediska celkové variability cen, klíčový rozdíl spočívá v možnosti zákazníka naplánovat své finanční závazky s větší jistotou.

Měsíční fixace poskytuje zákazníkům ochranu před okamžitými výkyvy na spotovém trhu, aniž by zcela znemožňovala reagovat na změny v cenách energií.

Jak se počítá cena měsíční fixace?

Pro vysvětlení existují dvě verze. Jedna pro zvídavé a druhá také pro zvídavé, kteří ale potřebují detailnější vysvětlení.

Verze pro zvídavé

Elektřinu a plyn pro vás nakupujeme dva měsíce dopředu vždy na celý kalendářní měsíc za ceny tzv. měsíčního produktu na burze PXE. Cena je tedy stanovena podobně jako u běžnějších fixací na rok či dva, jen jde o kratší období. Cenu na další měsíc znáte vždy nejpozději 30. den předchozího měsíce. Například na konci ledna znáte cenu pro březen. A k tomu vám ještě vždy pošleme SMS s aktuální cenou Jistoty na měsíc na následující měsíc. Žádné změny vám neuniknou a nemusíte ani nic složitě hledat nebo kontrolovat.

Pokud byste v rámci výpočtu chtěli jít více do detailů, čtěte dále. Pokud vás toto vysvětlení uspokojilo, můžete přeskočit na další část tohoto článku “Jaká je charakteristika produktu Jistota na měsíc?”.

Verze pro zvídavé, kteří ale potřebují detailnější vysvětlení

Uvedený příklad se týká výpočtu ceny pro měsíc březen 2024, počítáno z obchodních dnů 24.1., 25.1., 26.1., 29.1. a 30.1. 2024.

Ceny jsou:

 • zveřejňovány postupně každý večer po uzavření daného obchodního dne
 • uvedeny v EUR, na české koruny je převádíme pro daný den platným kurzem ČNB
 • uveřejněny zde (burza PXE) – více vysvětleno níže v článku

Jak to vypadá na stránce PXE?

 1. Zde si můžete nastavit datum
 2. Zvolte záložku “Month” (měsíc)
 3. V našem příkladu jsme vybrali “March 2024” (březen)
  POZOR, HODNOTY JSOU K DISPOZICI VŽDY POUZE MĚSÍC ZPĚTNĚ
 4. U příslušného měsíce klikněte na piktogram grafu
 5. Zvolíme “Settlement”
 6. Potřebujeme data za 5 obchodních dnů, kdy posledním z nich je 31. den před 1. dnem kalendářního měsíce, pro který výpočet provádíme. V uvedeném příkladu je tímto posledním dnem 30. leden, výpočet provádíme pro březen 2024

  PXE uvádí ceny v EUR, na české koruny převedeme kurzem ČNB platným pro daný den. Aktuální kurz devizového trhu naleznete na tomto odkazu. Z výsledných hodnot vypočítáme průměr, který vynásobíme koeficientem 1,08. K výsledné hodnotě přičteme cenu za služby obchodu ve výši 450 Kč.
  POZOR, V NEPRACOVNÍCH DNECH SE NA BURZE NEOBCHODUJE, V GRAFU SE TEDY NEZOBRAZUJÍ

Aktuální ceny elektřiny naleznete po kliknutí na následující odkaz: Jistota na měsíc – elektřina.

Aktuální ceny plynu naleznete po kliknutí na následující odkaz: Jistota na měsíc – plyn.

Jaká je charakteristika produktu Jistota na měsíc?

S klesající cenou automaticky platíte méně

Když ceny energií na trhu klesají, tato snížení se odrážejí v měsíčně stanovených cenách produktu. To znamená, že v případě poklesu tržních cen energie platíte automaticky méně. Nevážete se na dlouho, jako u dlouhodobých fixací a těžíte z poklesů cen.

Nemusíte sami nic počítat

Kompletní cenu včetně naší marže zveřejňujeme na našich webových stránkách nejpozději třicátý den předchozího měsíce. V praxi to znamená, že např. na konci ledna budete již znát březnovou cenu.

Jste stále v obraze

Krátce poté, co zveřejníme cenu na webu, obdržíte také SMS s aktuální cenou Jistoty na měsíc na následující měsíc. Žádné změny vám neuniknou.

Flexibilita smlouvy

Smlouva na měsíční fixaci je uzavřena na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou, což vám poskytuje flexibilitu a omezené riziko v případě náhlých cenových výkyvů.

Jak se pohybovaly ceny Jistoty na měsíc v roce 2023?

Na grafech níže můžete vidět porovnání vládního stropu a ceny Jistoty na měsíc za jednotlivé měsíce roku 2023. Ceny jsou uváděny za 1 MWh včetně DPH. Průměrná cena se od března 2023 pohybovala 39 % pod vládním stropem u elektřiny a 43 % pod vládním stropem u plynu.

Přečtěte si, jaký byl příběh produktu Jistota na měsíc zde.

Vývoj cen Jistoty na měsíc u elektřiny v porovnání s vládním stropem v roce 2023 (ceny včetně DPH)
Měsíční fixace: Vývoj cen Jistoty na měsíc u elektřiny v porovnání s vládním stropem v roce 2023 (ceny včetně DPH)
Vývoj cen Jistoty na měsíc u plynu v porovnání s vládním stropem v roce 2023 (ceny včetně DPH)
Měsíční fixace: Vývoj cen Jistoty na měsíc u plynu v porovnání s vládním stropem v roce 2023 (ceny včetně DPH)

Jaké mohou být vaše další kroky?

Teď už víte, jak se počítá cena měsíční fixace.

Nechcete se zavazovat k dlouhodobým fixacím a hledáte alternativu?

Hledáte příležitost k úsporám?

Přesně pro vás je Jistota na měsíc.

Vsaďte na Jistotu.

Vsaďte na TEDOM.

Zanechte nám na sebe kontakt zde: Chci sjednat online!

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti