Pan Prchal přešel k Tedomu. Jeho úspora? 13 tisíc za 8 měsíců

19
Duben
2024
Energetika
Sdílet na

Pan Prchal byl zákazníkem dodavatele, který v minulém roce náhle skončil. Ocitl se tak v režimu dodavatele poslední instance.

Všechny nabídky, které dostával od velkých dodavatelů, byly za ceny vládního stropu. A tak si porovnal ceny všech dodavatelů a sjednal si Jistotu na měsíc od Tedomu. Za osm měsíců ušetřil na energiích 13 tisíc.

Pan Prchal bydlí s rodinou v domě na vesnici na jižní Moravě. V minulém roce musel nečekaně měnit dodavatele energií. Jeho původní dodavatel skončil a pan Prchal se tak dostal do režimu DPI, tedy dodavatele poslední instance.

Procházel nabídky velkých dodavatelů, ale žádného z nich si nevybral – jejich ceny se pohybovaly na úrovni vládního stropu.

„Skončil mi dodavatel a byl jsem v DPI,” vypráví pan Prchal.


Co je režim DPI?

Režim DPI, neboli dodavatele poslední instance, nastává ve chvíli, kdy spotřebitel nemůže najít nového dodavatele energií po zrušení nebo ukončení smlouvy s předchozím dodavatelem. Tento režim slouží jako záchranná síť pro spotřebitele, kteří nemají možnost uzavřít novou smlouvu o dodávce energií s žádným jiným dodavatelem.


Nezamlouval se mi žádný velký dodavatel, protože nabízeli ceny za strop. Na TZB info je kalkulačka energií, kde jsem na TEDOM přišel jako na nejlevnějšího dodavatele. Podle dat z burzy, kterou jsem sledoval to vypadalo na pozitivní vývoj, takže TEDOM energie byla jasná volba. Všichni nabízeli strop za 5 000 a TEDOM v té době nabízel MWh za 3 500 korun,“ říká pan Prchal.

Jistota na měsíc byla pro pana Prchala klíčovým faktorem při rozhodování: „Rozdíl byl hlavně v novém produktu fixace na měsíc. TEDOM byl v té době první, kdo začal nabízet tuto variantu, která se mi líbila.“

Měsíční fixace umožňuje zákazníkům flexibilně reagovat na vývoj cen energií, ale zároveň poskytuje ochranu před výkyvy na spotovém trhu. Elektřinu a plyn nakupujeme dva měsíce dopředu vždy na celý kalendářní měsíc. Cena je tedy stanovená podobně jako u běžnějších fixací na rok či dva, jen jde o kratší období. Cenu na další měsíc znáte vždy minimálně měsíc dopředu.

O fixaci na měsíc si přečtěte víc v tomto článku.

Jak to dopadlo?

Proces změny dodavatele proběhl bez problémů.

Změna dodavatele proběhla hladce, neměl jsem žádný problém,“ říká pan Prchal.

Díky Jistotě na měsíc ušetřil pan Prchal za elektřinu 13 tisíc korun jen za 8 měsíců.

I proto je pořád spokojeným zákazníkem Tedomu.

„Jsme s Tedomem stále spokojení. Jediné, co mě mrzí, je, že vláda změnila podmínky pro zveřejňování cen a musíte nakupovat cenu o měsíc dopředu, než bylo v minulém roce zvykem,“ uzavírá pan Prchal.

Chcete šetřit na energiích stejně jako pan Prchal?

Nechte nám na sebe kontakt a vyřešíme to společně.

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti