Rozhovor s ředitelem TEDOM energie Jakubem Odložilíkem

21
Říjen
2022
O nás
Sdílet na

Společnost TEDOM energie slaví své první narozeniny. U této příležitosti jsme uskutečnili rozhovor s ředitelem TEDOM energie, Jakubem Odložilíkem, kde jsme se dozvěděli, jaký má názor na vývoj energetiky, jaká byla jeho pracovní kariéra, a dostali jsme se také i k soukromí.

Jak dlouho se již v oboru energetiky pohybujete?

Dlouho. Začínal jsme v roce 2005, hned ve chvíli, kdy se v České republice na základě evropské legislativy trh s elektřinou a později i plynem otevřel. Pamatuji si první zákazníky, pamatuji si první smlouvy a jejich administraci. Na začátku to bylo hodně punkové období a bez řádné dávky nadšení to nešlo. Za tu dobu ušel český energetický trh dlouhou cestu. Dnes jde o rozvinuté, konkurenční a kultivované prostředí, ze kterého získává především zákazník.“

Směřovalo vás k energetice vaše studium nebo náhoda?

Byla to vlastně náhoda. Byl jsem ve správný čas na správném místě. Můj tehdejší nadřízený ve velké obchodní společnosti zrovna hledal „oběť“, která si energetiku v rámci společnosti vezme na starost a já v té chvíli zrovna ukončil jeden velmi úspěšný projekt v oblasti telekomunikací.  Byla to úplně nová oblast, které prakticky nikdo nerozuměl. Mně zaujala od první chvíle, viděl jsme v ní a vidím dodnes obrovský potenciál. Vždycky večer, když se dívám na rozsvícené město, si říkám, že každé z těchto světel může být naším spokojeným zákazníkem… Jsou zde možnosti, jaké jinde nevidím.

Co vás na energetice stále baví? Čím vás dokáže ještě překvapit?

Zvláště v poslední době jsem překvapený skoro každý den. Energetika dokáže být pořádně nudný business, kde se třeba půl roku nic podstatného nestane. To teď rozhodně, díky vnějším vlivům, neplatí a dlouho zřejmě platit nebude.  Pro mě je v životě zásadně důležitý osobnostní rozvoj, možnost poznávat nové věci a posunovat se jak profesně, tak osobně dál. Energetika mi tuto možnost dává. Čím déle v ní pracuji, vidím tím více dalších možností, kam ji rozvíjet a dosahovat nových výzev.

To mě baví moc. V TEDOM energii nezůstáváme jen u prosté dodávky komodit. Jdeme mnohem dál. Stavíme vlastní zdroje, nabízíme a stále posouváme individualizovaná komplexní řešení pro naše zákazníky. V této oblasti je obrovský prostor pro růst, těším se.

ředitel TEDOM energie, Jakub Odložilík

Čeho byste se nejraději vzdal? Jaká oblast energetiky vám radost nedělá?

Regulace je složitá a někdy zbytečně komplikovaná. Ale chápu, že je nutná. Přináší i spoustu zajímavých možností a příležitostí. Někdy je ale komplikované se v nových nařízeních vyznat. Už vůbec není často jednoduché tyto nové metodiky přenášet do praxe tak, aby to mělo pozitivní vliv jak na zákazníka, tak na dodavatele.

Kde vidíte budoucnost energetiky?

Decentralizace, digitalizace, automatizace. Tohle povede k obrovskému zefektivnění využívání našich zdrojů. V energetice, i díky aktuální ne úplně dobré situaci, rychle dochází k obrovským posunům, které budou mít v budoucnu velký vliv na efektivitu. A o tu tady teď především jde. Mám z toho radost. Nemám rád plýtvání, a to co se děje skutečně vede k tomu, že budeme schopni jako Evropa se zdroji nakládat skutečně efektivně. Ale čeká nás ještě hodně práce a nese to s sebou porodní bolesti. Někdy skutečně hodně velké…

Co vás překvapilo v prvním roce života společnosti TEDOM energie?

Její obrovský růst. Plánovali jsme růst, asi tak poloviční, a to byl pro nás velmi ambiciózní cíl. Navíc jsme samozřejmě nečekali aktuální, bohužel velmi negativní, vývoj geopolitické situace a její extrémní vliv na energetiku. Přesto všechno rosteme neuvěřitelně rychle a posun společnosti zvládáme. Obrovský dík patří lidem, kteří u nás pracují, napříč společností. Je to až neskutečné, jaké osobní oběti jsou ochotni dávat, když to TEDOM energie potřebuje. Moc si toho vážím.

A samozřejmě obrovský díky patří našim zákazníkům. Dát důvěru malému dodavateli, byť s velkým nadšením J, chtělo zvlášť na začátku notnou dávku odvahy. Za to si našich zákazníků skutečně vážím a moc jim za to děkuji.

Jak vypadá váš pracovní den?

Skutečně miluji efektivitu, takže jsem vlastně moc rád za to, co přinesl COVID 19 v pracovní oblasti. Denně strávím dvě až čtyři hodiny na různých poradách. Většinu z nich dnes pořádáme on-line, i proto, že jsme lokalizací značně decentralizovaná firma. Máme pobočky a zákaznická centra po celé republice, centrálu v Brně, zákaznický servis v Olomouci a obchodní podporu, trading a marketing v Praze. Takže Microsoft Teams je můj velký kamarád. Poměrně velkou část dne trávím, zvláště teď, u finančních modelů, reportů a výsledků. To je zásadní část mojí práce – zajistit, abychom tuhle turbulentní situaci zvládli. I malá chyba ve výpočtech může být v dnešní době fatální. A zbytek času se snažím trávit rozhovory s našimi lidmi, a pokud to dokážu, tak je i motivovat a inspirovat.

Umíte vypnout o víkendech nebo vyžaduje vaše práce stálé nasazení?

Vždycky jsem se snažil hledat ve svém životě nějakou rovnováhu.  Mám život rozdělený na čtyři části. Je to jako stůl, každá noha drží jednu stranu. Každá část má svoji barvu. Dokonce i v mém diáři najdete na první pohled poměrně vyváženou kombinaci všech čtyř barev. Jak začne jedna barva převládat, v poslední době modrá barva pracovního života J, snažím se aspoň mírně ubrat. Díky tomu se mi, jak věřím, daří držet pracovní život v rozumné míře a snažím se jej nepřenášet jinam. Ale někdy je to těžké. Chce to praxi a vytrvalost.

Kde čerpáte svou energii?

Sport a zdravá strava je můj nástroj. Snažím se denně běhat, v létě hodně plavu. Nemám čas na dlouhé tratě, ale každý den se snažím najít aspoň půl hodiny na nějakou sportovní aktivitu. Co se týká jídla snažím se hodně hlídat co jím. Zjistil jsem, že mé tělo pak skvěle funguje. A samozřejmě obrovský zdroj pozitivní energie a zadostiučinění přichází, pokud se mi daří držet můj život v rovnováze.


Tohle byl náš rozhovor s ředitelem TEDOM energie, Jakubem Odložilíkem. Pokud byste chtěli novější rozhovor s ředitelem TEDOM energie, přečtěte si například ten, který dal Hospodářským novinám.

ZUZKA Z MARKETINGU

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti