Poplatek za PoZE se od ledna 2024 vrací do účtů za elektřinu

12
Říjen
2023
Energetika
Sdílet na

Co to v praxi znamená?

Možná jste v posledních dnech zaznamenali, že od příštího roku se do našich účtů za elektřinu vrátí platba na podporu obnovitelných zdrojů energie, tzv. poplatek za PoZE. Od roku 2014 až do loňského října platily domácnosti a firmy částku 495 Kč/MWh bez DPH (599 Kč/MWh včetně DPH). Loni na podzim se stát v situaci, kdy extrémním způsobem narostly ceny energií, rozhodl tento poplatek dotovat ze státního rozpočtu, tato podpora však končí.

Co je vlastně poplatek za PoZE?

Zkratka PoZE znamená Podporované Zdroje Energie. Objevuje se i varianta POZE, ale do lingvistických debat se zde zapojovat nebudeme. Jedná se formu podpory pro některé provozovatele obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární, větrné a vodní elektrárny, kterým stát garantuje výši výkupní ceny. Tento poplatek tedy slouží jako forma dotace jejich provozovatelům.

Poplatek za POZE se od ledna 2024 vrací do účtů za elektřinu

Poplatek za PoZE: jak se stanoví jeho výše?

Cena podle spotřeby: 598,95 Kč s DPH (495,00 Kč bez DPH) za MWh

Cena podle jističe: 14,33 Kč s DPH (11,84 Kč bez DPH) za ampér/měsíc

Velké většiny odběratelů se týká výpočet podle spotřeby. Cena stanovená podle jističe se vztahuje pouze na domácnosti a firmy s nadstandardně vysokou spotřebou elektřiny.

Jak se vyvíjela historie tohoto poplatku v ČR?
2006: Zavedení podpory zelených energií a poplatku za PoZE

Tento poplatek byl určen k podpoře obnovitelných zdrojů energie, zejména solárních, větrných a vodních elektráren.

2014: Částečné omezení podpory obnovitelných zdrojů

V roce 2014 dochází k omezení podpory výroby zelené elektřiny. Z nově uváděných zdrojů dosáhnou na podporu pouze malé vodní elektrárny a bioplynové stanice. Výše poplatku PoZE byla zafixována na částce 495 Kč/MWh bez DPH (599 Kč/MWh včetně DPH).

Říjen 2022: PoZE za maloodběratele začíná hradit stát

Stát dočasně přebírá platby PoZE za maloodběratele. Toto rozhodnutí bylo motivováno potřebou ulehčit občanům v době extrémního růstu cen energií.

Leden 2024: Znovuzavedení poplatku

Vzhledem k poklesu cen energií a ekonomickým změnám se vláda rozhodla tuto formu podpory ukončit a poplatek se na naše faktury vrací.

Jak konkrétně znovuzavedení poplatku PoZE ovlivní účty domácností?

Pro domácnost, která elektřinu využívá pouze pro běžné spotřebiče (roční spotřeba 2,5 MWh), znamená roční nárůst nákladů o zhruba 1 500 korun. Domácnost, která elektřinou i ohřívá vodu a topí (roční spotřeba 10 MW), si ročně připlatí zhruba 6 000 korun.  Mluvíme o cenách včetně DPH.

Závěrem lze konstatovat, že tento poplatek patří mezi tzv. regulované platby, jako zákazník tuto cenu neovlivníte.

O to více doporučujeme se starat o cenu silové elektřiny, kterou můžete ovlivnit výběrem správného dodavatele.

MARKETINGOVÝ TÝM TEDOM energie

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti