TEDOM energie na vlnách adrenalinu: Dobrodružství s APEX Pilots

14
Září
2023
O nás
Sdílet na

Spojení dodavatele energií s extrémními sporty byste si možná představili tak akorát v divokém snu. U nás v Tedomu je to realita. Už delší dobu je společnost TEDOM energie sponzorem týmu APEX Pilots (@apexpilots), který patří mezi špičku motorového surfování na světě. Mimochodem, za tento tým jezdí také bývalý závodník MotoGP Jakub Kornfeil. Pokud se právě teď ptáte, co je to motorové surfování, pokračujte ve čtení a vaše otázky budou zodpovězeny. Nebo si přečtěte náš starší článek o tom, jak TEDOM energie podporuje právě tým APEX Pilots.

Pojďme ale prozatím nastínit scénu dnešní reportáže. Zavřete oči a představujte si s námi. Je středa. Začátek srpna. Venku je takové horko, že máte chuť strávit celý den ve studené vodě. Jste jedním ze šesti šťastlivců, kteří se stali vítězové naší interní soutěže v rámci TEDOM energie. O co se soutěžilo?

Historie motorového surfování

Uhodli jste, soutěžilo se o jednodenní kurz v Jetsurf Academy, kde to rychlostí a energií srší. A co je to motorové surfování? Motorové surfování, neboli jetsurfing, nebo také motosurfing, je neolympijský vodní sport, při kterém jede surfař na Jetsurfu, což je prkno se zabudovaným motorem. Jezdci jej řídí jen náklony svého těla a přidáváním plynu pomocí ovladače v ruce. Samotné surfové prkno váží pouhých 17 kg a jezdci na něm dosahují rychlosti až 60 km/h! Možná si dokážete představit, jak může v takové rychlosti vypadat pád na vodní hladinu, samozřejmostí je tedy závodnická helma a chrániče. Zároveň se však nejedná pouze o adrenalinový sport, člověk může jezdit pomaleji a motorové surfování tak může sloužit jako forma odpočinku. Je důležité také podotknout, že Jetsurf jako takový vynalezl český inženýr a konstruktér Martin Šula. Vývoj tohoto prkna začal už téměř před 20 lety při svém studiu na VUT v Brně.

Model motorového surfu JETSURF Race DFI

To zní jako pořádná jízda, že? A právě tu se chystal začátkem srpna vyzkoušet náš statečný oddíl, výběr Tedomu, který tvořilo šest sportovců: Terka Smetanová, Zuzka Szeifová, Kamil Tříska, Iva Dybová, Tomáš Míka a Jakub Wolf, který se s námi podělil o své dojmy z celé akce.

 
„Přiznávám, že jsem byl trochu nervózní a nejistý z toho, co nás bude čekat. Kolem 11. hodiny dopoledne jsme dorazili do soukromého areálu ve Valticích. Celý tým nás na místě vřele přivítal, provedli nás místním zázemím a vysvětlili nám, jak se používá vybavení. Nečekali jsme na nic a převlékli se do plavek. Vypadalo to, že se zapotíme, takže jsme se pro jistotu dopředu občerstvili na baru.“, popisuje Jakub. Jak se ukázalo, byl to velmi strategický krok. Všichni účastníci totiž velmi rychle pochopili, že po dnešním dni budou večer spát, jako by je do vody hodili. A to doslova.

Připraveni na výzvu!

tým TEDOM energie dostává školení o základech motorového surfování


„Na začátku jsme všichni prošli krátkým školením, kde jsme si osvojili teoretické základy jízdy a ovládání Jetsurfu. Instruktoři nám vysvětlili, jak se pohybovat a jak se co nejlépe udržet na prkně.“, říká Jakub.  Poté přišla otázka: „Kdo půjde první?“. „Po dvaceti vteřinách naprostého ticha jsem se přihlásil a šel “do akce”. Prvních několik minut připomínalo spíše lekci plavání, protože jsem byl víc ve vodě, jak na surfu. Naštěstí nám naše statečná zákaznická supervizorka Terka, jinak zdatná na snowboardu, ukázala, jak se to dělá. Dokázala se postavit na prkno jako první a s lehkostí si to užívala, jako by se na Jetsurfu narodila. To nás všechny nakoplo a začali jsme se mnohem víc snažit.“

Motorové surfování může být velmi relaxační

Asi tak po půl hodině následovala zasloužená pauza. Možná se to nezdá, ale i po půl hodině na Jetsurfu vám pořádně vyhládne. „Zaútočili jsme na rautové stoly plné skvělých dobrot. Při společném jídle jsme sdíleli své první dojmy a vzájemně se radili o strategiích pro lepší jízdu. Členové APEX Pilots nás zasvěcovali do tajů jetsurfingu a ukazovali nám, jak má jízda vypadat. Nakonec nás za celý den čekalo asi pět jízd po 20 minutách. Celý den provázela velice přátelská atmosféra, zážitky, smích a nechybělo ani pár modřin. Přeci jen pád do vody ve 30 – 40 kilometrové rychlosti docela zabolí.“, vysvětluje Jakub a ukazuje pár pěkně vybarvených modřin.

Po náročné aktivitě jako je motorové surfování je důležitý odpočinek

Respekt závodníkům

„Jezdci APEX Pilots mají náš velký respekt. Možná se to na první pohled nezdá, ale jetsurfing je velice náročný sport. Pro nás nováčky to platí dvojnásob, protože jsme byli možná více ve vodě, než na Jetsurfu a určitě jsme si pár kilometrů zaplavali.

Při začátcích u motorového surfování jste víc ve vodě, než na surfu

Na závěr bych rád poděkoval firmě TEDOM energie za možnost vyzkoušet si tento skvělý sport. Rovněž velký dík patří jezdcům z týmu APEX Pilots za péči a trpělivost, kterou nám věnovali. Je vidět, že jsou to opravdoví profíci, kteří mají zároveň i neuvěřitelnou schopnost své umění a dovednosti předávat nováčkům. Troufám si tvrdit, že v Jetsurf Academy jsem určitě nebyl naposledy“.

JAKUB WOLF

ENERGETICKÝ PORADCE A OBCHODNÍ SPECIALISTA

Podívejte se, co se děje
v naší společnosti